For the past 25 years, although I have always worked outside of my home, my main job has been to raise my daughters and run my home. I have not always been happy to be called a housewife or even a homemaker, but nowadays, a part of me wishes I could go back to those days with the knowledge and experience I now have.
I think I would appreciate my daughters so much more. I would appreciate every hug, every kiss. I would look forward to 4 pm when they got off the bus and we had to start the long tedious process of homework, dinner and baths. I might even appreciate the constant sparring..well.. maybe not that...but everything else... would feel like such a blessing to me.
What in the world does that have to do with saving a bundle on food? Nothing, except that I started to write this blog to brag about how I saved $100 grocery shopping and I started to think about how I only have to shop for the 3 of us right now and I really miss shopping for a family of six... I probably could have saved $200 if I had to buy twice the food..LOL.
Seriously though, I went food shopping last week and I purchased $280 worth of food, but I only had to pay $177 for it. It only took me maybe 5 or 6 hours spread over a couple of days to gather all of the the information I needed, like what the store I shopped at had on sale that week and what coupons did I have for those things and what meals could I make from the things that I could buy.. you know, stuff like that.
This is what I discovered, first of all, the store I shop at has this sale sponsored by P&G products, if you buy 4 you save $4. So you basically get $1 of of each product and the products change each week, P&G usually also has coupons available for these same products, sometimes up to $1 off, so this past week they had an 8 pack of bounty, usually 6.99 for 5.99 and I had a $1 off coupon so I got 8 rolls of BOUNTY for 4.99, that is a little more the .60 a roll. They also had PUFFS on sale for 1.69 with a $1 off so they came to .69 and I had a coupon for .50 off of one.. so that came to .19 for a box of PUFFS.
Anyway, I know this is boring, but I thought that instead of complaining about my life for a change, I would blog about something that we could all use, PRACTICAL ADVISE...
Since this is kind of a dry subject and most people won't want to be bothered reading it, if you want more ideas or info on how I saved over $100 dollars while grocery shopping.. drop me a line and I will be happy to share all of my new found knowledge with you...lol
HA,,, my new life as a self help guru..
You need to be a member of The Ark to add comments!
Join The Ark